Malé děti nemoci odolávají a je tedy zbytečné, aby se chránily rouškou. Miminka jsou navíc v kočárku, a i při nejlepší vůli nemohou nemoc šířit. Na nikoho nemluví, nedotýkají se madel ani nic podobného. Přesto ministerstvo trvá na jejich orouškování a je připraveno rodiče dětí bez roušek pokutovat.
Můžeme si hypoteticky představit situaci, kdy maminka samoživitelka prostě musí vyrazit třeba s ročním prckem na nákup. Jak ho donutí, aby si roušku na obličeji nechal a nestrhnul si ji? Jistě v takovou chvíli přispěchá bdělý občan, kterých razantně přibývá, a takto nešťastnou maminku rád nahlásí příslušným orgánům. Jak jsem se dočetla v tisku, mimořádný nápor zažívá třeba od čtvrtka tísňová linka 156 v Brně. Mluvčí městských policistů Jakub Ghanem vysvětluje, že řada telefonátů se týká nařízení vlády o zakrývání obličeje. "Hodně jich není opodstatněných, lidé upozorňují například i na osoby, které na balkoně rodinného domu kouří cigaretu," říká Ghanem. V jiných městech to bude podobné…
Podobnou situaci jsem zaznamenala i ve vysílání České televize. Tlumočníci do znakové řeči se museli orouškovat. Sluchově postižení, kteří jsou odkázáni na odezírání z úst, jsou tak nahraní. Myslela jsem, že je Česká televize přehnaně aktivistická, ale pan Prymula sdělil, že o možnosti tlumočníky znakové řeči z nařízení vlády vyjmout jednali a nebylo to povoleno. Opravdu by tlumočník, který je sám ve studiu, někoho ohrozil? Opravdu by tlumočník, který pro sluchově postižené potřebuje mít odkrytá ústa, znevážil nutnost nařízení o povinném nošení roušek? To si fakt myslí, že jsou lidi takoví idioti?
Na příkladu nošení roušek je vidět, že pokud nařízení a restrikce přestávají být pochopitelná a lidská, lidé je také přestanou respektovat. Přehnané plošné vynucování bez zohlednění jednotlivých konkrétních situací, z takových nařízení dělají totalitní manýry. Výsledek – lidi začnou taková nařízení obcházet a zpochybňovat i tu část, která obsahuje nějakou racionalitu. Zatím to ale nehrozí, protože názor vlády evidentně sdílí většina obyvatel a jsou schopni nabonzovat i člověka, který je sám na své vlastní zahradě a nekryje se rouškou. Nepochybuju, že se dočkáme i nahlašování miminek v kočárku.
Ostatně přiznala to i sama policie. Nejsou schopni kontrolovat, jestli lidé o víkendu vyrazí na své chalupy, a to i přes nedoporučení vlády. Policisté spoléhají na „sociální interakci“ občanů, což je v překladu naše staré známé bonzování. Vítejte ve zlých časech, přátelé…
Zdroj: