Dalajláma je pro mnohé jen takový povrchní symbol. Jeho halasní vyznavači z řad politických aktivistů neví nic o pozadí dění v Tibetu, neví nic o buddhismu. Když jsem se někde na sociálních sítích zmínila, že mi buddhismus jako životní filosofie imponuje, setkala jsem se s odmítavými reakcemi. Jak by mohl mít "xenofob" rád buddhismus, když přece nemávám tibetskou vlajkou a nezalykám se pravdou a láskou?
Ale východní filosofie jsou pro lidi s otevřenou hlavou. Pro lidi, kteří se nedají ovlivnit okolím a pro lidi opravdu silné, protože se musí vzdát berliček svého ega. Buddhisté považují za akt osvícení, když se naučíte vidět věci tak, jak jsou. To je jeden ze základních principů. Pro lidi, kteří si nalhávají a zavírají oči před problémy, buddhismus fakt není.:-) Ostatně dalajláma ukázal, že i když je oblíbeným sluníčkovým symbolem, úplně nevidoucí není. Na jednu stranu spoolupracuje s mocí a s mediálními elitami, ale všechno jim neschválí. Stejně tak buddhisté v Barmě spolu s Aun Schan Su Ťij, kteří prostě dělají věci, které jsou třeba. Bez ohledu na to, co se líbí levicovým elitám v Evropě a ve světě.
Není náhodou, že mi sociální sítě zablokovali video, kde nějaký buddhistický mnich vypráví o soužití s muslimy a vyzývá k obraně před touto zničující ideologií. Dokonce muslimy přirovnal k agresivním masožravým rybám... To není moc sluníčkové, leč to vychází z reality a tu si buddhisté odmítají přikrašlovat - je to proti principům jejich učení.
V podstatě se dá říct, že buddhismus není pro sluníčka, ale pro nás! Pro lidi s otevřenou hlavou, kteří se nebojí říkat věci tak, jak jsou...